Соломія Крушельницька
1872 – 1952

Всесвітньовідома українська оперна співачка, педагог, родом з Тернопільщини. Походить зі шляхетного і старовинного українського роду Крушельницьких Закінчила Лвьвівську консерваторію з відзнакою, потім навчалась і довго жила в Італії, стала однією з найвидатніших оперних співачок 20-го століття.

Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Карузо, Руффо і Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

Соломія Крушельницька мала дивовижне сопрано у три октави. Співала на 8 мовах - усі твори виконувала мовою оригіналу. Вона мала надзвичайну музичну пам’ять - могла вивчити оперну партію за 2–3 дні.

Виступала Крушельницька на відомих сценах світу – у нью-йоркській "Метрополітен опера", лондонському "Ковент-Ґардені", італійському "Ла Скала", де і досі висить її портрет.

Востаннє Соломія Крушельницька, спираючись на паличку, вийшла на сцену в 1949 році. У Великому залі Львівської філармонії 77 річна співачка вкотре підкорила публіку надзвичайним голосом і артистизмом. У той час вона вже була хвора на рак горла. Померла Соломія Крушельницька через 3 роки, у 1952-му. Її поховали у Львові на Личаківському цвинтарі поруч з могилою Івана Франка.

Видатнi особистостi