Іван Миколайчук
1941 – 1987

Талановитий кіноактор, сценарист і режисер, який відроджував національну кінематографію, Іван Миколайчук став справді "народним", обличчям і душею українського поетичного кіно, кінозіркою 60-70-х років.

За своє коротке життя Миколайчук зіграв 34 ролі в кіно, написав 9 сценаріїв та створив 2 режисерські роботи. Більшість його фільмів відображали любов до України та незламну волю українського народу. Загальне визнання йому принесли ролі молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та Івана Палійчука у «Тінях забутих предків» Сергія Параджанова. Кінострічка «Тіні забутих предків» здобула багато радянських та зарубіжних призів та нагород, й була визнана однією з двадцяти найкращих картин світу. А з фільму «Білий птах з чорною ознакою» (1971) починається нова сторінка у творчості Миколайчука-актора. Він стає ще й сценаристом.

За радянських часів, Миколайчук вважався "неблагонадійним" саме за свій патріотизм. У 70-ті роки, коли розпочалася гонитва за діячами культури, його кваліфікували як людину ворожої ідеології, заборонили знімати та грати. Лише у 1979-му році він таки зняв фільм "Вавилон XX", який завойував приз "За кращу режисуру" на Всесоюзному кінофестивалі в Душанбе.

Іван Миколайчук посмертно став лауреатом Шевченківської премії 1988 року та у 2016 році отримав почесне звання "Героя України".

Видатнi особистостi