Відновлення незалежності України



Відновлення незалежності України

(1991-2014 р.р.)

24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР затвердила історичний документ - Акт проголошення незалежності України, який став точкою відліку сучасної державності. Ця подія відіграла вирішальну роль у розпаді СРСР та остаточній ліквідації комуністичної тоталітарної системи.

Втретє за 350 років нашої героїчної і водночас трагічної історії Україна здобула самостійність. У ХХ сторіччі Україна виборювала незалежність в ході Української революції 1917-1921 років. Тоді вперше була створена незалежна українська національна держава – УНР. Але в 1921 році незалежність було втрачено. Через 70 років за Акт проголосувала абсолютна більшість - 346 депутатів Верховної Ради. Так УРСР припинила своє існування, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна.

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України, на якому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності. У референдумі взяли участь 84% населення України, з яких 90% проголосували «за».

Вже наступного дня, 2 грудня 1991 незалежність України визнали Польща і Канада, 4 грудня – Литва і Латвія. Всеукраїнський референдум пройшов в один день з першими виборами президента України, яким став Леонід Кравчук, фігуру якого ви бачите зараз перед собою.

22 серпня 1992 року президент Української Народної республіки  у вигнанні Микола Плав'юк урочисто склав повноваження і проголосив молоду державу правонаступницею УНР. В Києві в Маріїнському палаці, резиденції Президента України, відбулась важлива подія – акт передачі атрибутів державної влади УНР, а саме прапора, державної печатки та президентських клейнодів першому Президенту незалежної України Леонідові Кравчуку. Тобто останній президент в екзилі передав першому незалежному президенту клейноди УНР і грамоту про правонаступництво.

Складаючи повноваження, уряд УНР у вигнанні виконував постанову парламенту УНР 1919 року, яка була підписана головою Директорії УНР Симоном Петлюрою, де йшлося про припинення діяльності Державного Центру УНР в разі проголошення незалежності Української держави.

Велику роль у відновленні незалежності України в 1991 році зіграла громадсько-політична організація Народний Рух, заснована ще 1989 року і пізніше перетворена на політичну партію, та її голова В’ячеслав Чорновіл.

Коли у 1991 році ядерна держава Радянський Союз припинила своє існування, на території України знаходився третій за розміром ядерний арсенал у світі після США і Росії.

Ще у 1990 році Україна проголосила намір стати нейтральною, позаблоковою державою, а у жовтні 1991 року Верховна Рада схвалила заяву про без'ядерний статус. В листопаді 1994 року Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Цим підписанням зафіксували, що Україна є власником всієї ядерної зброї, яка залишилась на її території у спадок від СРСР, та має наміри повністю її позбутися.

В обмін на ядерне роззброєння Україна розраховувала отримати від провідних ядерних держав гарантії безпеки та незастосування проти себе будь-якого тиску — військового, економічного чи політичного.

Продовженням цих домовленостей стало підписання 5 грудня 1994 року так званого Будапештського меморандуму між Україною, Росією, США та Великою Британією. Вони зобов’язувались гарантувати незалежність, суверенітет та територіальну недоторканість України.

Але через 20 років, у 2014-му, Росія анексувала Крим. А ще через вісім, у лютому 2022-го, підступно атакувала всю територію нашої країни з наміром знищити її державність за допомогою збройної агресії.

Україна так і не отримала гарантій безпеки від Будапештського меморандуму.

Боротьба за незалежність та за європейський напрямок розвитку продовжується.

Через QR-код на стенді ви можете прочитати про феномен Майдану і ознайомитись з історією Майданів в Україні за часів її незалежності.

Також ви можете подивитись короткі відео, які дадуть вам уяву, як і що відбувалось в Україні в цей період.

На стенді ви бачите печатки, герби, гроші та важливий документ того часу - Біловезьку угоду про припинення існування СРСР, а біля стенду – Національний Прапор України.