Друга світова війна



Страшна війна 20-го століття - Друга світова -  розпочалася 1 вересня 1939 року.  Україна опинилася в епіцентрі війни вже з перших днів, коли українські міста Львів, Самбір та Дрогобич зазнали бомбардувань німецької авіації. Частина української етнічної території була окупована нацистами в перші тижні війни. Більше 100 тисяч українців взяли участь у бойових діях у складі польської армії. І вже у вересні 1939 року в боях проти нацистів загинуло близько 8 тисяч українців - громадян Польщі.

17 вересня 1939-го, за домовленістю з Гітлером, на територію Польської держави зі сходу увійшли радянські війська. Перетин Червоною армією державного кордону Польщі означав фактичний вступ Радянського Союзу у Другу світову війну на боці нацистської Німеччини. Радянський Союз з вересня 1939 року по червень 1941 року залишався союзником Третього рейху, поставляючи йому сировину, матеріали та інформацію.

22 червня 1941 року Німеччина розпочала бойові дії проти СРСР. Українські землі були повністю окуповані нацистами. Історія війни для України є великою мірою історією окупації. Адже понад 30 мільйонів українців спробувала смак «життя під німцем». Нацистська «східна політика» передбачала Україні роль колонії, яка мала б забезпечувати німецьку військову економіку продуктами, сировиною, людськими ресурсами.

Для України Друга світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі імперські інтереси і часами вбивати інших українців. Водночас саме українці зробили величезний внесок у розгром нацизму. Вони разом з багатьма народами антигітлерівської коаліції воювали не лише в лавах Радянської Армії, а й в арміях союзників на фронтах Європи та інших регіонів, а також в лавах Української Повстанської Армії: понад 6 мільйонів українців були солдатами Радянської Армії, близько 100 тисяч воювали в УПА, 5 тисяч - у Французькій армії, 80 тисяч в Американській, 45 тисяч в Британській, 120 тисяч у Війську Польському.

Всю війну на території України велися криваві бої, що привели до страшних руйнувань і загибелі мільйонів військових і цивільних. Цифри жахають. Україна у Другій Світовій війні зазнала чи не найбільших втрат - більше, ніж Великобританія, Канада, США і Франція разом узяті. За різними оцінками істориків, загинуло близько 10 млн чоловік, із яких понад 5 мільйонів - цивільні, і півмільйона - жертви Голокосту. Загальну кількість жертв можна порівняти з населенням сучасної Австрії. Каток війни прокотився по Україні, знищивши 700 міст і близько 28 тисяч сіл. Київ був зруйнований на 85 відсотків, Харків - на 70.

Друга світова війна стала каталізатором для виявлення злочинів обох тоталітарних режимів. Ми ніколи не повинні забувати трагічні сторінки нашої історії і пам'ятати героїв, які віддали свої життя і здоров'я в ім'я перемоги.

Український народ – один з найбільш героїчних - водночас став одним із найбільш постраждалих народів у роки Другої світової війни і заплатив чи не найвищу ціну в Європі. Зважаючи на цей вклад в перемогу над фашизмом, говорити про те, що Радянський Союз міг виграти війну і без України, як це роблять деякі політики, абсолютно некоректно. Адже перемога у тій жахливій війні була б неможлива без величезного внеску Українського народу.