Після буремних подій 13 століття на землях України-Русі та навколо неї утворилося кілька нових держав. Західні землі увійшли до Корони Польської. Інша частина увійшла до складу Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського, Буковина стала частиною Молдавського Князівства. У цих двох країнах русинська мова стала державною.
Степи та Крим знаходилися під владою спадкоємців монгольських завойовників. 1441 року виникає Кримський ханат на чолі з династією Гиреїв. Крім того в Криму у XIV-XV ст. існували князівство Феодоро та колонії Республіки Генуя. Зі сходу на зéмлі Русі починає зазіхати Московське царство.
Особливу роль відігравали давні князівські династії. Найвідомішою упродовж XIV-XVI століть була родина князів Острозьких, з якої походять діячі української та східно-європейської політики, військової справи, дипломатії, науки та культури. Князів, які займали найвищі адміністративні та військові посади у Великому князівстві Литовському і Руському, а потім у Речі-Посполитій, називали «некоронованими королями Русі».
Одним з найвидатніших державних і військових діячів першої половини 16 століття був князь Костянтин Іванович Острозький. Сучасники порівнювали його, великого гéтьмана Литовського, із стратегами античності. Адже він провів 35 битв, вигравши 33 з них. Найвідоміша його перемога – 8 вересня 1514 року в битві під Оршею. Тоді його війська розгромили московську армію та узяли в полон її воєначальників.
Серед визначних представників роду Острозьких був також прадід Костянтина Князь Федір Острозький – політичний та військовий діяч Великого Князівства Литовського і Руського у 15 столітті, який брав участь у знаменитій Грюнвальдській битві 1410 року, а наприкінці життя відійшов від мирських справ і постригся в ченці Києво-Печерського монастиря.
Ще один відомий представник роду Острозьких – син Костянтина Івановича князь Василь-Костянтин Острозький, сенатор Речі Посполитої. Саме він у 1576 році заснував у своєму родовому місті Острозі вищу школу – Острозьку академію. За його сприяння була надрукована Острозька Біблія.
Упродовж трьох століть князі Острозькі були щирими опікунами українського народу і його православної віри. 15 представників цієї родини поховані у Києво-Печерському монастирі. Серед них — Федір Острозький, канонізований як Преподобний Феодосій.
Зверніть увагу, що на стенді зображені герби, печатки і документи тих часів, а поруч із ним розміщено Хоругву короля Русі Юрія 1 (1301 року).
На мапі можна побачити, які держави володіли територіями, і прослідкувати намагання Московії завоювати землі цих держав. Московити розширяли своє панування на захід, на схід аж до Аляски, північ і південь, захоплювали ті території, на яких було найменше спротиву, поневолювали народи. На західних землях на заваді Московії та ординцям стали слов’яни, завдяки яким імперія не розширила свої кордони так, як на сході.