Амет-Хан Султан
1920 – 1971

Національний герой кримськотатарського народу, Двічі Герой Радянського Союзу льотчик-винищувач Амет-Хан Султан збив 30 літаків противника особисто і ще 19 у групових боях. Він відкрито називав себе кримським татарином. У 2012 році режисер Ахтем Сеїтаблаєв зняв про нього фільм «Хайтарма».

Народився Амет-Хан Султан 1920 року в Криму в Алупці. Вчився у Качинському авіаційному училищі неподалік Севастополя.

Пілот-винищувач Амет-Хан Султан брав участь у повітряних боях із перших днів німецького вторгнення до СРСР. Закінчив війну в небі над переможеним Берліном. Він здійснив 603 бойові вильоти.

Амет-Хан Султан брав участь і у боях за рідний Крим. У травні 1944 року йому дали відпустку, щоб провідати родину в Алупці. За збігом обставин, саме тоді розпочалася операція з депортації кримськотатарського народу. Під час перебування у батьків пілот довідався, що його брата Імрана заарештовано за «пособництво окупантам». Тільки заступництво високого армійського начальства врятувало рідних Амет-Хана.

Після завершення війни Амет-Хан Султан працював льотчиком-випробувачем Льотно-дослідного інституту. За 23 роки він провів випробовування більше 170 літаків, допомагав у реалізації космічної програми СРСР.

1 лютого 1971 року герой загинув під час здійснення випробувального польоту літаючої лабораторії Ту-16ЛЛ, поховали його у Москві.

Видатнi особистостi