Княгиня Ольга, або Свята Ольга
902 – 969

Княгиня Ольга — мудра, сильна, харизматична постать із золотих сторінок нашої багатовікової історії. Її походження  залишається загадкою. Існує кілька версій, проте жодна з них не підтверджена науково на сто відсотків. Так само невідомий точний рік її народження.

Але достеменно відомо, що Ольга була дружиною князя Ігоря, який правив тоді Київськими землями. В останні роки князювання Ігоря виник конфлікт з князівством деревлян, яке не захотіло двічі сплатити  данину. За літописами біля міста Іскоростеня 945 року деревляни здійснили розправу над князем Ігорем. Після  загибелі князя залишився малолітній син Святослав, а правління державою перейшло до дружини  Ігоря Ольги.

Першою її справою стала жорстока помста деревлянам за загибель чоловіка. Після приборкання деревлян княгиня Ольга не провадила жодних воєн, а стала наводити порядок у державі, встановила норми податків, уклала торгівельну угоду з візантійським імператором Константином VII Багрянородним. Адже завдяки шляху «з варяг у греки», який проходив через Київ по Дніпру, зростали багатство і могутність князів Русі. 957 року княгиня Ольга прийняла і хрещення та намагалась зробити християнство  державною релігією Русі.

Правила Руссю  княгиня Ольга до 962 року, до повноліття сина Святослава. Канонізована православною церквою.

Видатнi особистостi