Гетьман Війська Запорозького, Голова козацької держави. Належав до родини відомої правобережної української шляхти.
Іван Мазепа став першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву упродовж майже 22 років. Це ...
Державний діяч і дипломат, Генеральний писар у 1706 — 1710 роках, гетьман Війська Запорозького у вигнанні. Походив з роду литовської шляхти. Високий рівень освіченості, здобутий у Віленському єзуїтському та Київському колегіумах, забезпечив йому швидке просування сходинками канцелярської кар’єри. Входив до найближчого оточення Гетьмана Івана Мазепи. Через його руки проходило таємне листування гетьмана з Карлом ХІІ, польським королем Станіславом Лещинським, польськими магнатами та російськими можновладцями.
Після Полтавської поразки разом із Мазепою і Карлом ХІІ виїхав у Бендери. У квітні 1710 року був обраний гетьманом Війська Запорозького замість померлого Мазепи. Описав основні засади організації влади в козацькій державі — «Пакти й конституції прав і вольностей Війська Запорозького». У своєму прагненні звільнити Гетьманщину від російського панування Орлик спирався на підтримку Швеції, Туреччини та Кримського ханства.
У 1714 році залишив Бендери й перебрався до Швеції. Останні роки свого життя наполегливо працював над створенням широкої антиросійської коаліції, розраховуючи на підтримку Туреччини, а також прихильного до нього Станіслава Лещинського і французького двору.