Анна Ярославна
1032 – 1075

Дочка Ярослава Мудрого, дружина короля франків Генріха І, регент королівства франків. Найвідоміша донька Ярослава Мудрого. Анна отримала хорошу освіту, окрім вміння читати і писати, вона говорила на кількох мовах, включаючи грецьку і латинь, а також шведську – мову її матері Інгігерди. Слава про красу і мудрість князівни Анни дійшла до французького короля Генриха I. У 1051 році Генріх і Анна одружились у Франції. У шлюбі Анна народила двох синів: майбутнього короля Франції Філіппа I і Гуго, засновника династії графів Вермандуа, одного з керівників 1-го Хрестового походу. Після смерті Генріха Анна Ярослана стала опікункою сина і підписувала разом з ним деякі державні грамоти. Французи любили Анну і називали її Руда Агнеса. У 1062 році вона вдруге вийшла заміж за графа Рауля де Крепі-і-Валуа, який раніше очолював феодальну опозицію до її чоловіка. Оскільки Рауль уже мав на той час законну дружину, церква не визнала його новий шлюб, і Папа Олександр II відлучив його від церкви.

Після смерті графа у 1074 Анна повернулася до двору сина. На деяких документах знайдено її підпис АНА РЪИНА (тобто лат. Anna Regina, «королева Анна»). Востаннє ім’я Анни Ярославни стоїть на документі 1075 року. Подальша її доля невідома. Наприкінці XVII століття вчений абат Менетріє виявив надгробок Анни Ярославни у церкві Вільєрського абатства поблизу міста Етамп у Франції. Напис на надгробку: «Тут лежить пані Анна, вдова короля Генріха».

У XVII столітті перед каплицею Сен-Вінсент була встановлена скульптура Анни з маленькою моделлю заснованого нею храму в руці. Напис на цоколі: «Anne de Kiev Reine de France», що перекладається «Анна Київська, королева Франції».

Видатнi особистостi