Могутня держава Князя Ярослава Мудрого

Сюжет присвячений могутності Русі за часів правління київського князя Ярослава Мудрого та її міжнародного визнання в Європі. При Ярославі розбудовано Київ: споруджено Золоті Ворота, Святу Софію та інші храми. За його правління закладено міста Корсунь та Юр’їв, запроваджено писані закони - так звана Руська Правда. При Святій Софії відкрито першу на Русі школу та створено бібліотеку.

Дочки Ярослава Мудрого стали дружинами королів Франції, Угорщини, Норвегії. Він породичався з імператорами Священної Римської імперії та Візантії, королями Англії та Польщі.

Композиція відтворює залу княжого палацу, виявленого під час археологічних досліджень у центрі Києва. В її оформленні використано знахідки з розкопок та фрески з Софійського собору, зокрема зображення сім’ї Ярослава Мудрого.

 

Піднесення та розквіт Русі

(XI – XIII століття)

Період правління князя Ярослава Мудрого вважається епохою величі Русі. Саме в цей час Русь досягла зеніту своєї могутності і стала в один ряд з найбільш потужними європейськими державами того часу.

Ярослав розширював кордони Русі, зміцнював її міжнародний авторитет, сприяв розвитку освіти і мистецтва. Завдяки енергійній діяльності Ярослава засновувалися монастирі, зводилися храми і церкви. При ньому побудовані Золоті ворота, Храм Святої Софії, закладені нові міста. Він затвердив перший юридичний документ - збірник законів «Руська Правда», створив першу школу при Софії Київській і першу бібліотеку в Києві.

Русь у той час контролювала важливі для Європи торгові шляхи з півночі на південь та зі сходу на захід. Основними товарами, які руські купці вивозили за кордон, були хутро, мед, віск, шкури, ювелірні прикраси, мечі, кольчуги, льон, сільськогосподарська продукція тощо. Це сприяло економічному розквіту, завдяки якому Русь стала однією з наймогутніших держав у Європі.

Населення Києва у ХІ ст. досягло 45000 осіб, в той час як Парижу – 20000, а Лондону – 10000-12000.

Сучасники називали Ярослава Мудрого тестем Європи. Багато Європейських володарів вважали за честь породичатися з Київським князем. З дітьми Ярослава пов'язані більше половини європейських династій.

Дочки Ярослава Мудрого стали дружинами королів Франції, Англії, Угорщини. Він породичався з імператорами Священної Римської імперії та Візантії, королями Норвегії та Польщі. Все це свідчило про високий престиж Русі і великий авторитет самого Ярослава Мудрого.

Мабуть, найвідоміша дочка Ярослава - Анна, дружина короля франків Генріха І, мати короля Франції Філіпа 1-го.

Це вона стоїть перед вами біля стенду в червоному вбранні з копицею густого рудого волосся, завдяки якому французи прозвали її, свою улюбленицю, Руда Агнеса.

Освічена, розумна, вихована красуня народила королю Генріху синів і доньку, після смерті чоловіка управляла Францією, підписуючи документи - Анна Реджина, тобто Анна, королева.

Старша дочка, Анастасія Ярославна вийшла заміж за угорського короля Андраша Першого .... Єлизавета стала дружиною короля Норвегії Гаральда III Суворого, там її пам'ятають, як Еліссів .... Агата - дружиною Едуарда вигнанця, сина короля Англії. Їхня донька стане дружиною короля Шотландії, а через двісті років - Святою Маргаритою .... Один із синів Ярослава, Святослав, князь Київський і Чернігівський увійшов в історію як член «тріумвірату Ярославичів» разом з братами Ізяславом і Всеволодом. «Тріумвірат Ярославичів» правив на Русі протягом майже 20 років після смерті Ярослава.

Загалом від родини Київського князя Ярослава пішло близько 60 відсотків королівських родин Європи. Тобто династія Рюриковичів споріднена з більшістю європейських династій. На нашому стенді ви можете ознайомитись з фрагментами родоводу Ярослава Мудрого, дізнатися, ким стали найближчі потомки дітей князя Ярослава.

На мапі видно, як розширилася територія Русі за Ярослава Мудрого. І коли в Києві вже будувалися величні храми й собори, лише почала своє існування Москва. У 1147 році на місці, де знаходиться сучасна Москва, київський князь Юрій Долгорукий збудував перше укріплення. Навколо нього за допомогою ординських ханів почало розбудовуватися Московське князівство, яке після завоювань сусідніх земель стало називатися Московським царством і сплачувати дань Золотій Орді.

На стенді зображені печатки і монети – безцінні артефакти часів Ярослава Мудрого, коли давньоруська державність зробила великий крок вперед. Біля стенду – стяг князя Ярослава Мудрого середини 11 століття.

А через QR-код ви можете прочитати інформацію, а також подивитись відеоконтент, пов'язаний з сюжетом.

Ярослав був видатним державним діячем і політиком. Недарма він увійшов в нашу історію з прізвиськом Мудрий.

 

Видатнi особистостi