ДАВНЯ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
V тис. до н.е — ІХ cт.

 

ДАВНЯ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

5000 р. до н.е.–  VIII ст. н.е.

Давня історія України охоплює період, який розпочався з часу зникнення неандертальців і тривав до появи історичних слов'ян.

Бронзовий вік тривав на землях України понад дві тисячі років, з другої половини IV до кінця ІІ тис. до Р.Х. У степах змінювали одна одну культури народів, які вели напівосілий, а часом і кочовий спосіб життя, використовуючи новий винахід того часу ¬ вози на чотирьох колесах. Тоді в українських степах було насипано десятки тисяч курганів – «могил», під якими спочивають давні володарі цих земель. Саме у тих часах та у цих місцях дослідники шукають витоки (і носіїв) сучасних індоєвропейських мов, якими нині розмовляє більшість народів Європи і значна частина народів Світу.

У Лісостепу та лісах почали розвиватися хліборобські культури. На зміну трипільським протомістам прийшли невеличкі селища з напівземлянок і землянок. Їх мешканці так само вирощували хліб і пасли худобу, як і тисячоліття перед тим.

Доісторичний період: від трипільської культури до заснування Києва

Близько 7-ми тисяч років тому, в мідну добу, на землях України зародилася трипільська цивілізація — складова частина хліборобської цивілізації Давньої Європи.

Трипільці вели осілий спосіб життя, займалися землеробством і скотарством, добували і плавили мідь, були вмілими гончарями і навіть створили власну систему знаків, яка з часом могла перетворитися в писемність!

Цікаво, що коли були побудовані єгипетські піраміди і вавилонські вежі, міста трипільців вже майже тисячу років лежали в руїнах.

Пізніше, з глибин Азії на землі України прийшли племена скіфів. Скіфські воїни увійшли в історію як майстерні стрілки з лука. За перéказами, їх перший цар отримав свій лук в спадок від батька - Геракла, сина Зевса. Не лише чоловіки, але й скіфські жінки майстерно володіли зброєю – як луком, так і мечем. Символом Великої Скіфії стала Золота пектораль, оздоблена фантастичними тваринами і сценами з життя скіфів. Її в 1971 році знайшли українські археологи в кургані Товста Могила в Дніпропетровській області. Наразі вона зберігається в Музеї історичних коштовностей України в Києві.

Ви можете побачити Золоту пектораль на стенді під мапами, де розміщені також і інші символи і артефакти тієї доби.

Минуло кілька століть, і степи перейшли під владу сарматів. З сарматами пов'язано багато легенд. Найдавніша — про амазонок, жінок-воїнів. Але все ж головну ударну силу їхнього війська становили закуті в броню вершники з довгими списами.

У VII-V ст. до н.е. на узбережжі Чорного моря виникають численні міста-держави еллінів, а у Криму — Боспорське царство. На початку нашої ери цей регіон увійшов на кілька століть до складу Римської імперії.

У IV–VII cт. вже нашої ери настала епоха великого переселення народів по всій Європі, яке почалося через вторгнення гуннів зі сходу. З території України на захід вирушили племена готів і алан, а у VI ст. — і племена слов’ян.

На мапах можна побачити, які народи проживали на територіях сучасної України.

Так на історичну сцену вийшли племена слов’ян, чиєю батьківщиною були землі України.

Зародження слов’ян і розбудова міст Київської Русі

На сторінках стародавніх хронік і літóписів перші згадки про слов'ян з'являються близько півтори тисячі років тому. В ті часи жили вони на землях, які нині знаходяться на території Білорусі, Польщі та України. Звідси розселялися на захід, на схід і на південь. Сучасні українці — це одна з гілок історичного слов'янства.

На мапі позначено велике переселення народів, внаслідок якого слов’янами були засновані 9 європейських держав: Білорусь, Польща, Чехія, Словаччина, Хорватія, Сербія, Словенія, Україна, Росія.

На землях сучасної України слов'яни займалися землеробством, розводили худобу. Для захисту від войовничих сусідів будували укріплення - «гради». Так з'явилися найдавніші міста, в тому числі Київ — столиця князювання союзу полян. Легендарні засновники Києва – князі Кий, Щек, Хорив  та їхня сестра Либідь.

Офіційна дата заснування Києва, прийнята за радянських часів, – 482 рік. Але існують версії істориків, що Київ було засновано ще раніше.

У 7-9 століттях слов'яни осіли на берегах Дунаю, Вісли, Одера і Дніпра, розселилися в Балканських горах і поклали початок чехам, словакам, полякам, болгарам, сербам, хорватам, словенцям, українцям і багатьом іншим європейським слов'янським народам.

Більше тисячі ста років тому почалося об'єднання слов'янських князівств навколо Києва, що став столицею нової держави. Вона увійшла в історію під назвою Русь.

Князь Олег, прозваний «Віщим», назвав Київ «матір'ю міст руських». Згодом Київські князі поступово розширили межі своєї держави за Карпати на заході і до Волги на сході.

Так почалася історія Русі зі столицею в Києві.

На стенді перед вами мапи, на яких можна побачити, де жили трипільці і як розселялись народи по території Європи, а також монети й печатки тих часів і артефакти, знайдені археологами на наших територіях.

 

 

 

 

Доісторичний період: від трипільської культури до сарматів

Композиція відтворює багатотисячолітню історію та різноманітність цивілізацій і народів на землях України в доісторичний період -- між 5000 роком до нашої ери та 500 роком нашої ери.

На території сучасної України вже 7 тисяч років тому ...

Дiзнатися бiльше
Зародження слов'ян. Розбудова міст Русі

Композиція присвячена появі слов'ян, їх розселенню на території Європи та виникненню найдавніших слов’янських міст у VI-IX століттях на теренах сучасної України.

У той час відбувалося велике розселення слов’ян по Європі - як на захід, так і ...

Дiзнатися бiльше